93 log gemengd, en is onderweg, terwijl hij nog in Zweden was doodgeschoten." Een ander verzekerde dal Jeruzalem in Mesopotamië en dat Macedonië midden in Azië lag, en zelf-bij zeer vele, overigens niet onkundige jongelieden die aangenomen wer den moest men opmerken, dal betrekkelijk zeer weinige onderwijzefs de kaart bij hel onderwijs in de geschiedenis ter hand nemen of gebruiken. Een derde, die gevraagd werd of hij ooit van Marius ge hoord had, was dadelijk met zijn antwoord gereed »Makius was koning der Assyriers en versloeg de Kimbren en Teutonen in Azië, ongeveer 100 jaren vóór Christus,Deze jongeling was een geleerde, die vlug bij taa1 alles door elkaar haspelde en bijzonder knap was met zie' er uit te redden," als men hem iels vroeg Zoo, b -v op de vraag: »wat was het Exarchaat, waarvan gij zo *601 vertelt?' luidde het ant woord grif weg: »Een exarchaat was iemand, die voor de Romeinen een land regeerde." En later vertelde hij, »dat een Kalif de zetelplaats was der Mongolen in Siberië terwijl Alfiif- de Grootekoning van Duitschland, 933 N. Ch z' and zeer volkrijk heeft gemaakt." Een ander, gevraagd zijnde, of hij ooit van Coriolanus had gehoordwas zeer grif in het vertellen van de ver schrikkelijke rampen te Rome veroorzaakt, door de twisten tusschen het Flebs en de Flebeijers, eu dat Coriolanus er een einde aan gemaakt zou hebben door de stad te ver brandenindien zijne moeder, aan hel hoofd der overige Romeinsche Maagden hem dit niet belet had." Veelal werd opgemerkteven als in het geval van de ver klaring van wat een Exarchaat en een Kalif waren dat niet genoeg zorg gedragen wordt om bij het onderwijs de jonge lieden de beteekenis der woorden uil te leggen. Had men al diegenen willen afwijzen die geen denkbeeld hadden van hetgeen een Volkstribuun was, of een Consul, of een Stad houder of een Rijks-advokaatdan waren er zeer weinige aangenomen geworden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 161