98 Een helder overziet van gelijktijdige gebeurtenisseneenige zamenhang tusschen gewigtige feiten in verschillende lan den voorgevallen was ook zeer schaars te vinden. Men had Bosscha" van bldz. 1 tot het einde toe «geleerd;" maar men had er niet om gedacht, dat er ecnig verband kon bestaan tusschen iets, dat op pagina 10 vermeld was, en iets anders dat honderd pagina's verder op*geteekend stond. Maar heter dan het oververtellen van de antwoorden op mondelinge vragen, zal hel afschrijven van eenige der «ge schiedkundige" opstellen, doen inzien, dat de afgewezenen ook in dit vak wezenlijk «verbazende" dingen voor den dag bragten. Uit den stapel vóór ons grijpen we eenige op stellen op, en schrijven ze letterlijk over, met even weinig eerbied voor de chronologische opvolging der behandelde onderwerpen als de adspiranten zelve betoonden. Wel ech ter zullen we daarbij allen eerbied aan den dag leggen voor de oorspronkelijke spelling en zinscheiding der opstellen. «De Fransche Staatsomwenteling, tot aan den dood van Lodewijk XVI. »Dc menschen van de meerdere stand werden zeer on derdrukt en De grootte en de geestelijkheid hadden veel vrijheid de beide laatste behoefde geen belasting te beta len. De meerdere moesten daar boven hard werken. Er kwamen langzamerhand schrijvers die bladjes uitgaven om de koningen van den troon te jagen, dit ging goed om Lodewijk XV. maar Lodewijk XVI volgde hem in een slechte toestand. Lodewijk wilde een eindelijk aan dit makenbe sloot om een vergadering te houden, die te Marseille plaats had. Hij wilde drie standen bij elkander hebben om een oorlog voor te komen maar de goed man moest door ge weld naar Parijs om daar de vergadering te houden. Lo dewijk zag de handeling hoe men met de llaadslieeren han delde Lodewijk nam de vlugt doch werd ongelukkig gevan-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 162