100 en alhoewel zij schepen hadden laten zinken kwamen zij Chat- tam alwaar zij van de Engelschen zeer veel afnamen en de voornaamste in Londen hadden reeds de goederen bij een verzameld om te vlugten." Zoover wat de geschiedenis betreftwij gaan er nu toe over, om hel een en ander op het gebied der aardrijks kunde en der talen mede te deelen. Wij beginnen met de aardrijkskunde. De meeste adspiranten bleken het leerboek van den Hoog leeraar van IIeusden gebruikt te hebben en bij diegenen welke dat gedaan hadden werd ook niets gevraagd dat in dal compendium niet te vinden is. Eene wereldkaart met namen en verschillende blinde kaarten vooral die van de Nederlanden en van Europa werden ook telkens gebezigd. Wonderbaarlijk was hel te zien hoe bijna geen één der adspiranten, die afgewezen werden, zelfs het flaauwste be grip had van slechts de grondbeginselen der wiskundige aardrijkskunde, zoo als die in bovengemeld leerboek opge geven zijn. Sommigen bekendendat zij dit gedeelte van het boek altijd overgeslagen hadden; anderen hadden het »in den laalsten tijd niet gerepeteerd;'' anderen waren, volgens hunne eigene verklaring, er heel en al in t'huis. Van deze vrienden verzekerde een heel gemoedelijk en bij herhaling, dat sde aarde in 56o dagen om de aspunlen wentelten in 2-4 uren om de zonwaardoor het verschil van jaargetijden veroorzaakt werd." Toen de examinator vroeg, of hij dit door eene teekening kon ophelderen, ho pende hem met hel potlood in de hand op hel spoor te bren gen werd eene aardbol geteckend, met uitstekende aspun len en een pijltje wijzende hoe de bol van de eene punt op de andere overrolde, terwijl, natuurlijk, van het meer ingewikkelde vraagstuk omtrent de jaargetijden, niets kwam: dat is, trouwens, ook niet vereischt."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 166