101 Een tweede praatte heel veel over groole en kleine cir kels, maar wist er, vóór de kaart, geene andere verklaring van te geven, dan dat »de poolcirkels zijn wèl groole cir kels en dat Lengte was van Oosten naar Westenen Breedte van Noorden naar Zuiden langs den evenaar." De evenaar is echter volgens getuigenis van een derde niets anders dan, de middellijn rondom welke de aarde hare jaarlijksche beweging volbrengt." Deze nieuwe bepaling van den evenaar werd later verbe terd door een ander die meende, dat »de evenaar slechts de denkbeeldige spil was, welke de wereld in twee gelijke deelen deelt. De lengte van deze spil was 360°, en de grootte van een graad, was op den evenaar onbepaald." Toen hem gevraagd werd, wat hij zich toch eindelijk onder een graad voorstelde, luidde dadelijk het antwoord: »Een graad is een zeker aantal vierkante mijlen." Omtrent lengte en breedte werd de examinator op de vol gende wijze ingelichtde adspirant had de lengte en breedte van een paar der hoofdsteden van Europa van buiten ge leerd maar wist niet hoe hij die op de kaart moest zoe kentoen hij gevraagd werd, wat hij dan onder geographi- sche lengte en breedte verslond, luidde het antwoord: >>Den vierkanten inhoud van de plaats." Een ander verzekerdedat i de polen de aarde in twee ongelijke helften deelen waarvan iedere eenige graden groot is. Eene pool was echter het uiteinde van een cirkel." Velen hadden eene groote menigte namen uit het boek van buiten geleerd maar konden niet eens op de blinde kaart de hoofdsteden van de voornaamste steden van Europa vin denen er zijn zelfs een paar onder de adspiranlen ge weest die de werelddeelen niet van elkaar onderscheiden konden. Zij hadden ook trouwens, zoo als zij vertelden,, nooit blinde kaarten, of zelfs een atlas gebruikt. Een adspirant werd gevraagd op de kaart eene reis te doen van Amsterdam naar Nieuw York. Na lang geaar zeld le hebbenondernam hij den togt den Rijn op tot

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 167