110 roover. Het volgende is heilige builvermeester eene legerplaats; dan behoort u alles. Veldslager zijn drieërlei aanvallen. 1°. Opdenzwak- sien vleugelde sterkere is aan een bosch geleund dat is geen bezwaar. De soldaat doorwaadt de moerassen. Moeijelijker is het eenen vloed zonder brug over te trek ken. Spring over alle verschansingen heen. 2°. Aanval op het midden; deze is niet voordcelig tenzij de ruiterij goed is anders wordt gij zamengedrukt. 3°. Aanval in den rug; deze is zeer goed, doch slechts voor een klein korps met een leger is het moeijelijk den rug te hereiken. Gevecht in 't open veld in linie tegen geregelde troepen in carrés tegen de Muzelmannen. Strijd om verschansingen: bij veldschansen is de gracht niet diep, de borstwering niet hoog. Werp u in de gracht, spring van de borstweringga met de bajonet er op los jaag, maak gevangenen, wees er op bedacht enkele deelen van elkaar te scheiden. Storm: breek de verhak kingen werp horden over de wolfskuilen, loop snel, spring over de palissaden, werp fascinen daal in de gracht neder, plaats ladders. Scherp schutters reinigt de kolonnes, schiet op de hoofden der kononnes; klimt over den muur op den wal formeert eene linie! Eene wacht bij heikruidmagazijn! Open der kaval- lerie de poort De vijand vlugl in de stad. Keer zijn eigen geschut legen hem, vuur scherp in de straten, bombardeer levendig! Is hiertoe geen tijd Werp u dan in de stad, dood den vijand in de straten; kavallerie hnuw er op in! ga niet in de huizen dood op de open pleinen loop storm waar de vijand zich versperd heeftmaak u van het markt plein meester. Plaats eene hoofdwacht en onmiddellijk pi ketten aan de poorten bergplaatsen en magazijnen. Heeft zich de vijand overgegeven? Spaar hem! ls de muur nog bezet? Op, om buil te maken. Vrees het hospitaal De duitsche artsenijen komen van ver af, zij zijn duf, geheel zonder gunstige werking en nadeelig. De

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 176