Z01VS- EN MAMS-VERDUISTERINGEN. In den loop van 'l jaar 1859 zullen er zes verduisteringen plaats liebben namelijk vier Zons- en twee Maans-verduisteringen. Geen dezer hemelverschijnselen zal in Nederland zigtbaar wezen. I. De eerste Zons-verduistering heeft plaats in den vroegen mor gen van den 5,le" Februarij. Zij is eene zeer kleine, alleen zigtbaar in de nabijheid van de Zuidpool onzer aarde. II. De eerste Maans verduistering heeft plaats omstreeks den middag van den I7'lcn Februarij. Zij is eene totale, en zal in Amerika, Australië en bet oostelijk deel van Asië kunnen worden waar genomen. III. De tweede Zons verduistering beeft plaats in den avond van den 4',en Maart. Zij is eene gedeeltelijke en zal te zien zijn in 't noord-westelijk deel van Amerika en voor 't overige alleen in 'l noordelijk gedeelte van de Groote Zuidzee. IV. De derde Zons-verduistering heeft plaats in den avond van den 29sleo Julij. Zij is eene gedeeltelijke en zal te zien zijn in 'nel noordelijkst gedeelte van Asië bet oostelijk deel van Noord- Amerika en de noordelijkste dcclcn van Europa. V. De tweede Maans-verduistering beeft plaats in den voormiddag van den 1olle" Augustus. Zij is eene totale, en zal in Australië, ten deele in Asië en Afrika en ook in bet zuidelijk gedeelte van Europa zijn "waar te nemen. VI. De vierde Zons-verduistering beeft plaats in den vroegen mor gen van den 28slc" Augustus. Zij is eene gedeeltelijke en zal Ie zien zijn in een klein zuid-oostelijk gedeelte van Afrika, een groot gedeelte van bet eiland Madagaskar en bet zuidelijk deel van de Groote Zuidzee en van den Atlantischen Oceaan. NB. De planeet Venus is morgenster van het begin des jaars tol de maand October. In de maand December begint zij zich weder als avondster te vcrloonen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 22