3 genspartelen vermogt te baten. Zijne daden en zijn nood lottig uileinde kenmerken te zeer den tijd waarin hij leefde, om eene schets daarvan niet in meer dan één opzicht als bijdrage tol de algemeene krijgsgeschiedenis leerzaam te doen zijn. Te dien einde meende ik trouwens niet beter te kun nen doen dan Simonde de Sismondi in zijne Histoire de la renaissance de la liberlè en 1 taliede ses progrèsde sa decadence et de sa cliute, Daru in zijne Histoire de Ve- nisedoch vooral Fiuedrich Steger in zijne Geschiclite Franz Sforza,s und der Italienischen Condotlieri op den voet te vol gen den beoefenaar of liefhebber van ware poëzij verwijs ik echter levens naar het uitnemend treurspel II Conté di Carmagnola van den beroemden romanschrijver en dichter Manzoni, wiens werk zelfs door eenen Goethe als uitstekend geroemd werd. Francesco Bcssone, meer bekend naar zijne bezuid-oosten Turijn gelegen geboorteplaats Carmagnolawas de zoon eens armen landmajjs en hoedde in zijne jeugd eene kudde zwij nen. Verlokt door eenen partijganger behoorende tot de bende van den vermaarden Condottiére Facino Cane ont liep hij zijnen meester en trad in krijgsdienst. Begaafd met buitengemeene geestkracht en van een uiterst sterk ligchaams- gestelpaarde de jeugdige Carmagnola ten allen tijde volhar ding aan onverschrokkenheid in de grootste gevaren. Binnen korten tijd wist hij dan ook de toegenegenheid des aanvoer ders geheel voor zich te mijnen maar beducht voor zijne eergierigheidvertrouwde Facino Cane hem toch nooit meer dan tien paarden toe. »Hij is van dat gehalte", zeide deze van Carmagnola sprekende, »dat hij de eer slechts even he- hoeft te proeven, om op staanden voet onverzadelijk te worden; en niets op de wereld is erger dan de overmoed «van eenen boer." Toen Facino stierf, sloot Carmagnola zich een oogenblik bij Ettore Visconti, den Hoofdman zonder Vrees, aan; maar spoedig gaf hij de voorkeur aan de dienst bij den Hertog van Milaan, den veroverings-lustigen Filippo Maria Visconti, die met de weduwe van Facino Cane in het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 69