6 had bereids het uitzicht op de overweldiging van het rijke doch tweedrachlvolle Genua. Verscheidene patricische fa- miliën van de partij der Adorni zochten in 1417 toch heul en troost tegenover de gelukkiger Fregosi bij den hiermede niet weinig ingenomen Filippo Maria en het duurde ook niet lang, of Carmagnola kreeg in last, met een leger over de passen der Alpendie door de Markgraven van Montfer- rat en Carreto voor hem werden opengehouden, in 't Ge- nueesche door te dringen en dit voor zijnen gebieder te ver- meesleren. Eerst echter na gedurende vier jaren het gebied der fiere koopstad verwoest te hebben gelukte het onzen koenen avonturier de stad zelve te dwingen tot de overgave. Hierop verwaarborgde de sluwe Filippo Maria onverwijld aan de stad hare staatsregeling en vrijheden schoof zich den laatsten Doge Tomaso de Campo Fregoso vrijwillig van den hals door hem met de heerschappij over Sarzena te begif tigen en droeg toen het bewind met den titel van Stede houder op aan Carmagnola, die, met eerbewijzen overhoopt, tevens in zijn huwelijk met cene bastaard uit hel geslacht der Visconti eenen hechten steun en voortdurende gunst bij den zoo achterdochtigen Hertog meende te vinden. Carmagnola bleef trouwens te gelijker tijd des Ilertogs le ger in persoon aanvoeren en het jaar 1421 liep niet ten einde alvorens geheel Lombardië door hem overweldigd was en daarbij tevens Bellinzonawaarop Uri en Unterwalden- Obwalden recht beweerden te hebben, en dit wel op grond van een door hen met den Vrijheer von Sax gesloten koop verdrag. Filippo Maria, reeds toen niet vreemd van het denkbeeld om zich op eenige bedekte wijze te ontdoen van eenen bevelhebberwiens diensten hem te groot werden om ze naar billijkheid te kunnen beloonen aanvaardde met in nige blijdschap deze gelegenheid tot eenen oorlog met hoog hartige bergbewoners die te midden hunner steilten en af gronden reeds zoo vaak den overmoed hunner vijanden be teugeld hadden. Zegevierde Carmagnola ook nubij Y ïs- conti zou er de meeste voordcelen van trekkenj dolf zijn

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 72