12 rondom hen vrij denkt en vrij leeft, te vernietigen. Steunt «niet op uwe mogendheid; te zorgvuldig hebt gij den aanwas «der zijne gadegeslagen om haar niet gevaarlijk te achten. «Zult ge nu wachten, dat ze onoverkomelijk geworden is, «en eerst beproeven haren groei te stuiten, wanneer gij den «kamp zonder eenigen bondgenoot tegen den te lang versma lden vijand zult moeten opnemen? «Indien wij bij u er op aandringen ons bij te staan ge- «schiedt zulks, omdat het gevaar gemeenschappelijk is, en «niet omdat we ons zelvcn aan de lasten van den oorlog «zouden willen onttrekken. Sedert lang volharden wij met «geduchte inspanning in dezen telkens weder ophlakenden «krijg; reeds kost hij ons meer dan twee millioen goudgul aden (1), of wel meer dan de gansche stad Florence waard «is. Wij hebben onze vrouwen en dochteren van kleinoo- «diën beroofd; we hebben onze schatten over gansch Italië «verspreid, ten einde aan zoo groote uitgaven het hoofd te «bieden. Maar nog rest ons bloed ten wille der onafhanke lijkheid te plengen, en gij zult er u spoedig van kunnen «overtuigen, of wij om bijstand vragen ten einde werke- «looze toeschouwers te zijn. Onze vrijheid te redden is de «uwe te verzekeren; het gevaar dat ons dreigt, verbeidt u. «We zijn dan ook gemachtigd alle voorwaarden aan te ne- menwelke u tot verwezenlijking van dit verbond billijk «zouden kunnen toeschijnen." Daags daarop werd aan de gezanten uit Milaan gehoor verleenden deze verdedigden de belangen huns meesters met sluw beleid en eenen anderen uitslag waardig. «We «komen," dus luidde hunne taal, «niet om eene vriendschap «bidden, welke gij ons bij eede hebt toegezegd, en voor welke «de onafgebroken handel wijze van Venetië' s overheden ons «eenen waarborg oplevert. Het huis van Visconti is sedert «lang met uw gemeenebest bevriend; gij hebt van de stand- (1) Naar onzen maatstaf ongeveer f 10 000 000.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 78