IS ook Caumagnoi a op ecne in 't oog loopende wijze in zijne wraakgierige ontwerpen had gestijfd en 't er ook in dit oogenblik op had toegelegd, den indruk, door- de Milanec- sche afgevaardigden te weeg gebracht, te doen ontzenuwen door de opgewonden drangtaal van den beroemden balling, des noods nog te versterken door eigen overredings-krachl. Carmagnola deed zijn aanzoek natuurlijk gepaard gaan met de uiting der hai'lslochlelijkste redeneeringen juist als iemand die er vooral op uit is, eene gelegenheid ter voldoening van zijnen wrok te zoeken. Van 's Hertogen eerzucht gaf hij eene levendige schildering. Volgens hem had Filippo Maria verscheidene gewesten ten onrechte overheerd. Bergamo en Brescia waren niet anders dan de buit, met miskenning der verdragen op eenen door de Republiek van Venetië bescherm den Vorst behaald en in spijt van de vertoogen dier door- luchte Republiek door hem wederrechtelijk behouden. Vis conti was een gevaarlijk nabuur op den vasten wal. Als meester van Genua kon hij op zee een geduchte mededinger worden. De oorlog was alzoo rechtvaardignoodig, onver mijdelijk; hij leverde weinig gevaren op, en daarentegen de best gegronde verwachtingen voor eenen allergunsligsten uilslag. Filippo Maiua was een eerzuchtig Vorst zonder be kwaamheden zonder geestkracht, geheel aan de ijdele ver maken van 't wufte hof-leven gewijd. Zijne dwaasheden zoo wel als zijne oorlogen, hadden zijne geldmiddelen uit geput. Hij had zijne hulpbronnen door spilzucht doen op- droogenzijn leger verzwakt, en de toegenegenheid zijner onderdanen van zich vervreemd. «En op welke toegenegenheid zou hij ook," dus besloot Carmagnola zijne echt-Demoslheensche philippika«kunnen «aanspraak maken? De ondankbare, die vergeet dat, bijal- «dien hij in 't rustig bezit van den troon gebleven is, zulks «door hem aan mij moet worden dank geweten. Ik heb «voor hem BergamoBrescia, Parma, Piacenza Novara I ercelli, A lessandria en Genua veroverd. Tol belooning van «zoo vele en zoo groote diensten heeft hij mij den voet dwars

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 81