is Tolentino iemand, die hem als bedreven vestingbouwineester met beleid en geestkracht kon en wilde ondersteunen zoo dat Carmagnola het zonder te grootc vermetelheid wagen kon, zelfs bij eene te wachten poging tot ontzet den kamp der volharding te aanvaarden. Te recht begreep hij echter, dat hel hierbij vooral op eene goede dekking aankwam, en 011 er voorlichting van Tolentino liet hij niet alleen tusschen de door hem bezette stads-wijk en de buitenwerken eene 7 el breede en ruim 4 el diepe gracht graven, maar hij be sloot zelfs de gansche stad met al hare werken door eene omwalling in te sluiten en tevens legen het aanrukkend leger van Filifpo Maria eene tegenwalling op te werpen, waartoe hij den benoodigden grond uit twee grachten van gelijke breedte en diepte als voornoemde vinden moest. Beide wal len waren trouwens op bepaalde afstanden voorzien van bol werken of uitspringende wapenplaatsen waarin grof geschut geplant werd, dat juist te dier tijde meer en meer in gebruik kwam en waartegen de bemuringen der steden kwalijk be stand waren. Inmiddels vorderde de vermeestering der straten en pleinen slechts langzaamte meer daar 't Mila- neesche leger ter sterkte van Carmagnolas gansche macht tot ontzet kwam opdagen en diens legerplaats onophoude lijk bestookte. Filifpo Maria echter hadmisschien wel uit beduchtheid voor den overmoed eens enkelen vier on derling nagenoeg onafhankelijke Condotliéri-hoofden tot aan voerders van zijn leger gekozen, Pergola, Torelli, Picci- mno en Sforza, en deze waren het natuurlijk slechts al te dikwerf oneens over de te nemen maatregelen zoodal Car magnola gaandeweg onder hun oog het benarde Brescia voor zijn geweld deed bukken. Op den 20sie» November 14-26 was clan ook door de capitulatie van de citadel de verove ring dier stad voldongen. Niet kunnende slagen in de oplossing van het bondge nootschap, en inziende dat zijne benden niet opgewassen waren legen die van de tegenpartij besloot Imlippo Maria door gedeeltelijke bevrediging van eens ieders wenschen,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 84