21 slib een vaster korst gevormd hadwelke voetknechten en lichtgewapende ruiterij kon dragen, maar tegen zwaar-gc- harnaste ruiters geenszins bestand was. Carmagnola kende ieder begaanbaar pad door het moeras en had overal achter terreingolvingen en houtgewas hinderlagen gelegd den boch- tigen weg, welke als hoofdhaan over ditterrein gold, liet hij met opzet oogenschijnlijk onbewaakt. Hel wegnemen van een dorp juist vóór de slaglinie nu was, althans in dien tijd, eene beschimpingwelke niet rustig verkropt mogt worden de Milaneesche soldaten riepen met luider stemme om ten strijd te worden aangevoerden Malatesta gaf tegen den raad zijner zoo veel ervarener onder-aanvoerders aan hunnen aandrang gehoor. Op den 1 lden October liet hij het gansche Milaneesche leger langs de voormelde wegbaan door hel moe ras oprukken. Naauwelijks echter waren de aanvallers zoo ver vooruil gedrongen, dal zij kwalijk meer achteruit kon den, of ze werden rechts en links door eene hagelbui van pijlen begroet, en te gelijker lijd vertoonde zich aan weers kanten hel vijandelijk voetvolk en de lichtgewapende ruiterij. Zoodra de Milaneesche zwaar-gepanlserdc ruiters op deze vij anden wilden losgaan, en de wegbaan verlieten, zonken hunne paarden door den bodemen wel des te dieper hoe meer deze dieren weder trachtten vrij te komen. Nu snelden de lichtere Veneliaansche afdeelingen toe, en waagden zich zelve op de haar bekende paden vanwaar zij de paarden der tegenpartij afmaakten. Carmagnola welke dit oogenblik uitkoos, om uit Maclodio op terukken, vond eenen lichten arbeid. De eene vijandelijke afdeeling na de andere werd overhoop geworpen en in de drift om zich te reddenversperden de vluchtenden bovendien de zoo be perkte wegbaan; die er zich van afdringen liet, bleef in t moeras steken. Picoinino en Sforza sloegen er zich tiou- wens met groot verlies doorheen maar Malatesta geraakte met ongeveer 10 000 der zijnen in gevangenschap; gesneu veld waren er juist niet velen doch alle bagaadje en onme telijke schatten van vroeger behaalden buit gingen verlo-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1859 | | pagina 87