30 het hoofdkwartier aan infanterieartilleriepionniers pon tonniers, slafkavalleriewerklieden enz., niet minder dan 10 bataillons en 6 eskadrons gebruikt werden. Dit alles te zamen maakte nog een 50,000 man uit. Tot het leger van Silezië behoorden nog: het 4C Duilsche bondskorps onder den Keurprins van IIessen, en bet 5° on der den hertog van Saksen-Cobcrg te zamen een 44,000 man uitmakende. Beide legerkorpsen bleven echter op den regter Rijn-oever. Tot het leger van het noorden kunnen laternog gere kend worden het Zweedsche leger20,000 man het korps van Walmoden, 13,000 man; het 2U korps bondstroepen onder den hertog van Brunswijk, 22,000 man; aan Holland- sche troepen 10,000 en aan Engelsche 9,000. Geen dier troepen-afdeelingen is echter werkzaam geweest in Frankrijk. De legers der bondgenooten zoo geducht door het getal waren het niet minder door hunne oefening en door den geest welke die legers bezielde; terwijl Napoleon's bataillons voor een groot gedeelte uit jongelingen bestonden, die zoo op het oogenblik de spade met het geweer hadden verwisseldzoo was een goed gedeelte van de magt der bondgenooten tot beproefde soldaten gevormd door de veldtochten van 1812 en 1815. De Russische scharen, van de grenzen van Azië opgerukt, waren overwinnend Europa doorgetrokken en, dorstend naar zegebuit, wilden zij nu de verwoesting hun ner hoofdstad, door de verwoesting van die des vijands, wreken. De Pruissische legers, door eene hoogopgevoerde geestdrift bezield en door moedige bevelhebbers geleid, had den in den veldtocht van 1815 de schande van Jena uitge- wischt; niet rusten wilden zij nu, voor dat de vrijheid van Europa verzekerd was door den val des dwingelands. Oos tenrijk, de nadeelen zoekende te herstellen in zoo veel vroe gere oorlogen ondervondenhad zijne sterke en dappere legers naar Frankrijk doen oprukken; en de overige Duit-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 102