32 bij de waarheid zal men zijn wanneer men aanneemtdat het algemeene operatieplan door de drie monarchen is be raamd of ten minste goedgekeurd gewordenzoodat de gebreken daarvan voor hunne rekening komenterwijl de misslagen bij de uitvoeringmeer de schuld zijn van de legeraanvoerders. Is dit zoo, dan kan men zeggen dat men aan weerszijden zich niets te verwijten haddewijl indien hel operatieplan gebrekkig was, de wijze van uitvoering hier voor niet onderdeed. Zoo veel is zeker, dat hier, bij dezen veldtocht, aan de zijde der bondgenootenzich geen groot veldheer heeft bevondenten minste geen die in de ge legenheid is gekomen om zijne bekwaamheden te doen blijken. Van de aanvoerders der drie legers nam de eenede Kroonprins van Zweden geen deel aan den veldtocht. Ber- nadotte, die in de reijen van de Fransche legers lot den rang van Maarschalk was opgeklommen had later gehoor gegeven aan de stem van het Zweedsche volkdat hem tot troons- opvolger van dal rijk verkoos; het belang van het land dat nu zijn vaderland was geworden, persoonlijk ongenoegen tegen Napoleon en ook de heerschzuchtige en krenkende han delingen van dien gebieder ten zijnen aanzien hadden Beu- nadotte bewogen om zich bij de bondgenooten tegen Frank rijk te voegen eene daad die de Fransche schrijvers hem nog niet vergeven kunnen en welke zij gelijkstellen met de handeling van dien Bourbon die mét de legers van Karel V tegen zijn vaderland streed. Maar Bernadotte hoezeer in Duitschland legen de Fransche legers geoorlogd hebbende had evenwel te veel schaamtegevoel om aan het hoofd eener vijandelijke magt, in zijn vroeger vaderland te verschijnen; hij nam geen deel aan de operaliën even min als de door hem aangevoerde Zweedsche troepen. Schwarzenberg, de aanvoerder van bet hoofdleger wordt door verscheidene schrijvers voornamelijk doorPruissische I

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 104