overwinnelijkheid verdwenen, li ij was nicl meer het opper hoofd dat ecne geheele natie inet vertrouwen en geestdrift wist te bezielenen dat slechts met den voet te stampen had op den vaderlandschen grondom uit dien grond legers te doen rijzen; der Fiansche natie was hij onverschillig, afkeerig geworden; geen weerklank vond zijn wapenroep hij haar; en het verraad smeedde reeds zijne aanslagen tot den val der keizerlijke heerschappij. Hij was niet meer de aanvoerder van talrijke, geoefende, nooit verwonnen legers; die legers hestonden niet meer; en met een handvol zwak ke, ongeoefende, slecht uitgeruste en mocdelooze soldalen, moest hij het hoofd bieden aan de reuzenrnagt zijner vij anden, die, met meer regt dan eenmaal de vijanden van Fkederik IIin vergelijking van hunne ontelbare scharen Napoleon's klein leger acena Parijsche wachtparadehadden kunnen noemen. Geheel Europa te bestrijdenmet geene andere middelen dan eene onverschillige of vijandige natie, en een zwak, moedeloos legerhier was op geene goede uilkomst te hopen. Desniettemin, houdt Napoleon den strijd vol, en vindt in zijn genie hulpmiddelen om de zege zijner vijanden te vertragen, die zelfs onzeker te maken. Hij weet den moed van zijn leger weer op te wekken; hij vordert, zwak werktuig als het is veel meer daarvan als de bondgenoolen van hunne betere, oneindig sterkere legers; de minderheid in getal vergoedt hij eenigzins door den spoed der bewegingen; met bliksemsnelheid vliegt hij van hel eene punt van het krijgslooneel naar het anderezwaregedurige marschen worden afgewisseld door telkens herhaalde gevechten en veld slagen; tegenspoeden, nederlagen, worden oogenblikkclijk door nieuwe aanvallen vervangen, door overwinningen uit- gewischt; overal last hij de verdeelde magl der bondgenoolen aan, en weet hun, door overmaat van stoutheid in verwar ring te brengen, schrik in te boezemen; en die vijand,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 107