42 tronen en vooral in het schijfschieten en in de velddienst. Om een denkbeeld te geven van de laatstgenoemde oefening, volgt hier het verslag eener in het laatste kamp uitgevoerde onderstelling. Te Dorst werd een voorposten-detachement verondersteld sterk 1 bataillon infanterie, 1 eskadron dragonders en lj3 batterij 6 fters veldartillerie, dat de veiligheidsdienst moest verrigten tegen eene vijandelijke magt te Ooslerhout en Dongen geposteerdterwijl het door andere troepen tegen omtrekking op zijn linker flank beveiligd was, en zijn te- rugtogtsweg op het Ginneken was aangewezen. Een paai kadets werden belast met het verkennen van het dorp Dorst en omstreken, ten einde te overleggenwelke veiligheids- en verdedigingsmaatregelen het bedoelde voorposten-detache ment nemen moest. Nadat het ontwerp dier maatregelen goedgekeurd was, werd het aan de vercenigde kadets der infanterie medegedeeld, opdat dezen in de gelegenheid zouden zijn, zich een duidelijk begrip van de later volgende oefe ningen te maken. De verschillende veldwachten in het ont werp voorkomende, werden achtereenvolgens betrokken. Daarbij geschiedde telkens de afmarsch naar de bestemde plaats in de onderstelling, dat de verschillende veldwachten gelijktij dig doch allen voor het eerst betrokken werden. De kadets van het hoogste studiejaar werden beurtelings met de functie van officier, als kommandant der wacht belast. Deze ontving de noodige instruction en bovendien herkenningsteeken pa rool en contresigne; hij zorgde, dal de schildwachten met hunne verpligtingen hekend waren; hij visiteerde de posten, zond de noodig geachte.patrouillen uit, aan welke hij zijne voorschriften gaf; kortom hij had te zorgen voor de uilvoe ring van alle daarbij voorkomende dienstverrigtingen. Van al het uitgevoerde werden later rapporten, met de daarbij behoorende schetsteekeningen vervaardigd. In verband met die opgave, werden nog meerdere onder stellingen uitgevoerd, als het terugtrekken eener veldwacht bij een vijandelijken aanvaleene verkenning van lteijen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 114