62 vatbaarder maakt voor pokken dan andere oppassers is eene kwestiedie misschien geschikte stof voor eene prijsvraag zoude opleveren. Verder vindt men op uwe hooiden in den regel krulhaar een overblijfsel der gekrulde zinnen van vroeger, want ik wed 10 tegen 1 dat gij militair zijl geweest. En speciaal wat men noemt een Géén burger is in staat de heeren en meesters zijner di verse tijdvakken van den dag, zóó goed te dienen, als gij, militaire oppasser liet uwen »Luit'nl" doet. Daar, op die naar opruiming snakkende officierskamers, en in die bekrompen tenten of togtige hullen beeft een snaar in uw hart getrild en zijt gij tot het besef uwer roe ping gekomen. Daarwaar die vrije omgang van vaak zoo geheel contras terende tnenschen open en bloot door uwe oogen gezien, door uwe ooren opgevangen werd, in die kazerne, dat kleine Babel, werd uw verstand ontwikkeld, uwe ondervin ding gerijpt uw bevattingsvermogen vergrootuw oordeel gescherpt; daar leerdet gij de u zoo nuttige menschenkennis eene kennis zonder welke gij niet denkbaar zijt: eene kennis die de voor rede vatbare wereld (zich zelve er allereerst onder begrepen), overlevert aan hem die haar bezit. De grootste menschenkenner is de magtigsle menseh in zijnen kring. Meen niet o ongehuwd man dal gij baas zijt over den geboren oppasser: integendeel, hij regeert; maar met zóóveel beleid, met zóóveel list, dat gij uwe boeijen niet voelt. De geboren oppasser doel u zelfs (en het is voor een kalm Nederlander veel gezegd), uw bed tot een plaag worden. Reeds vroeg in den morgen haalt hij u ongemerkt ten bedde uit; of meent gij dat ik het vergeten ben, de Blij hoe gij 's morgens onuitputtelijk waart in allerlei noodige vragen, als uit den zamenloop der omstandighedon voortkomendeen niet op ééns, want dan had ik mij na afloop daarvan «nogeens omgedraaid," maar om de 10 minuten, tergend langzaam en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 134