72 2llen December ten drie uur in den namiddag, deboucheerde de kolonne van den generaal Pelissier in eene onmetelijke vlakte. Op lain linkervleugel en twee mijlen noordwaarts daarvanbespeurden de soldaten een uitgestrekt bosch van hooge palmboomenwaarboven de zwartachtig grijze torens cener stad en de witte minarets eener moskee zich verhieven. Op bet gezigt. van zulk een schilderachtig landschap zooals nog nimmer hunne oogen getroffen had begrepen de Zouaven dat zij het eindpunt hunner lange reis naderden. Zij hadden inderdaad de stad Laghouat en de oasis van dien naam vóór zich. Honderd en tien mijlen ten zuiden van Algiers gelegen, is Laghouat gebouwd als een dubbel amphitheater op de hellingen van twee heuvels, die over elkander liggen. Deze heuvels, naar het veld steil en rotsachtig afloopende, glooijen zacht en waaijersgew ijze naar de zijde der stad. De twee deelen dezer zonderlinge stad zijn gescheiden door een zijtak van een riviertje, op welks oevers de kolonne den vorigen avond gebivouacqueerd had. De stad was 2000 el lang en bevatte 700 huizen, die elk op zich zelf stonden, en uit in de zon gedroogde steencn opgebouwd zonder kalk eene bruine tint hadden welke de stad als een rouwfloers bedekte. De merk waardigste woning was dc casbah van Ben-Salem (uit vier groole aaneengevoegdevierhoekige huizen bestaandeelk van twee verdiepingen) die als citadel kon dienen. De stad was versterkt door een el hoogen ringmuur, waarin zich hier en daar eenige hooge torens bevonden in dezen muur waren vier poorten. Ten noorden en ten zuiden strekten zich tuinen uit, die in alle rigtingen door vele en hooge muren afgesloten, als het ware de buitenwerken dezer ves ting uitmaakten en de nadering der stad van deze zijde vol strekt onmogelijk maakten. De tuinen van Laghouat waren zoo gelegendat de aanvalskolonnen den rand der oasis genaderd zijnde, nog 1000 a 1200 el dwars door deze hin dernissen te marscheren hadden eer zij de plaats zelve konden hereiken. Dc plantengroei in de oasis van Laghouat is zoo

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 144