71 toe bijdraagtom de steden in de woestijn op groote kerk hoven te doen gelijken. Met het vallen van den avond werd het bivouac betrok ken, en ten acht uur werden twee rotsachtige heuveltjes, in het verlengde van het zuidelijk deel der stad, bezet door drie kompagniën Zouaven (eene van het 1s,e en twee van bel 2de regiment). Na het uitvoeren dezer beweging, waren de voorposten slechts van de stad gescheiden door den heuvel aan welks uiteinde zich de marabout Sidi Aissa verhief, die het meest gewiglige aanvalspunt was. Ten tien uur werden twee veldstukken op 30 pas voor de Fransche voorposten opgestelden tien granaten in het laagste gedeelte der stad geworpen om de inwoners schrik aan te jagen. Ten elf uur rukte eene kolonne zamengesleld uit twee kompagniën Zouaveneene kompagnie van hel Afri- kaansche hataillon en twee sectiën sappeurs op den marabout aanom deze positie stormenderhand te nemen. Het was eene moeijelijke operatie, want de vijand had deze sterke stelling met eene groote magt bezet. Nadat bevel gegeven was om het vuur der Arabieren niet te beantwoorden, vertrok de kleine kolonne zoo stil mogelijk. vast besloten om hare gevaarvolle zending goed te verrigten. De angst in het bivouac was gedurende de eerste tien minuten na het vertrek der kolonne niet gering, daar ieder een wist dat eene geringe aarzelingde operatie, welker wel slagen waarschijnlijk de verovering der stad zou ten gevolge hebben kon doen mislukken. De luitenant-kolonel Morand die de kolonne kommandeerde, voldeed aan de verwachting, die zijn chef van hem had; hij liet de vijandelijke stellingen met de bajonet nemen, en wist daarbij met zooveel beleid te handelen dat de aanval lers maar één doode en drie gekwetsten telden. De marabout werd oogenblikkelijk bezeten ingerigt tot het plaatsen van een achtponder en een houwitser; intusschen maakte eene kompagnie op de noordelijke helling van den heuvelwaarop

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 146