78 vonden zich de twaalf kotripagniën Zouaven aan den voet des heuvels, het natuurlijke glacis van de stad. Aldaar aangekomensnellen deze dappere soldaten naar boven klimmen met behulp van korte ladders op de bressen, en stormen, alles wat hun in den weg komtneêrstootende naar het hoogere gedeelte der stad. De Laghoualsdoor den snellen opmarsch der aanvalskolonnes bevreesd gewor den, geven de verdediging der hooge stad op, en vlug- ten naar de lagere gedeelten. De in de tuinen geposteerde Arabieren, vreezonde hun aftogt te zullen zien afgesneden, verlaten eveneens hunne stellingenen trekken terug. De hooge stad blijft in handen der Franschen. Zoodra de generaal den gunsligen uilslag der bestorming ziet, gelast hij het reserve-bataillon links te wenden en laat de link- schc aanvalskolonne naar de casbah van Ben-Salem marsche- renterwijl de luitenant-kolonel Ceer aan het hoofd van eenige kompagnicneveneens die citadel van twee zijden moet aanvallen. De casbah is niet bestand tegen de heldhaftige pogingen der aanvallers. De kapitein Fernier en zijne Zouaven loopen de poort omver, en dringen door in het binnenste van dit soort van fort. De verdedigers worden met gevelde bajo net op de bovenverdiepingen en de terrassen vervolgd. De luitenant-kolonel van het 2de regiment Zouavenaan de woorden van den generaal Pelissieu denkendeplaatst den adelaar van zijn regiment op den koepel van de minaret, op hetzelfde oogenblik, dat het opperhoofd der Negers, die het gebouw moesten verdedigendoor de Fransche kogels getroffendood aan zijne voeten nedervalt. De stad was genomen; maar dit heldenfeit kwam hel 2de regiment duur te staan. Zestig man waren buiten ge vecht gesteld, en de luitenant kolonel Morand was doodelijk gekwetst geworden, toen bij zijne kolonne tegen de casbah aanvoerde. De adelaar van het nieuwe regiment was op eene roemrijkedoch bloedige wijze gedoopt. Laat ons nog eenige regelen aan den dapperen Morand

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 150