81 t kreeg het 2de regiment Zouaven in Afrika het bevel, om twee veldhalaillons, ten getale van 2206 man en S6 officie ren, naar het Oosten te zenden. Vele jonge officieren der Zouaven verlangden deel uil te mogen maken van die batail- lons niet alleen in de hoop op bevorderingmaar ook wen- schende om nog grootere gevaren te trotserendan die welke zij in Afrika uitgestaan hadden. Zoo vele dappere militairen, die reeds twaalf a vijftien jaar in Afrika gediend hadden blootgesteld aan de vijandelijke geweerkogels en het moordend klimaat, hadden de vreesselijke uitwerkingen van kanon- en granaatvuur nog niet van nabij gezien hoe zou den zij zich houden voor de Russische batterijen, zij die de metalen stem van het kanon nog niet hadden hooren donde ren; zij, die de in de lucht zwevende bom nooit anders dan bij artillerie-oefeningen hadden aanschouwd. Dit alles vervulde ieder soldaat met zulk een onweer- staanbaren lust om de expeditie mede te maken dat bij het vertrek der troepen vele der achterblijvende officieren en sol daten tranen stortten. In den loop der maand Mei 18S4 kwa men de beide bataillons Zouaven van hel 2de regiment te Gallipoli aan, en werden ingedeeld bij de lste brigade, onder de bevelen van den generaal de Monet welke spoedig daar op over land naar Konstantinopel marschecrdedoor een door de natuur rijk begaafd land. De kolonne marscheerde even als in Afrika; de manschap pen droegen hunne tenten en hunne levensmiddelen, de fourrages en reserve-levensmiddelen waren op voertuigen. Het 19de balaillon Jagers marscheerde in de voorhoede, om de wegen voor voertuigen bruikbaar te maken. Dit batail- l°n liel eenige opschriften naop steencn in den weg gegra veerd die blijken geven van den levendigen Franschen geest en van de traagheid der Turken, als: «Route impériale »N°. i. Train de plaisir de Sainl-Cloud d Constantinople «en louchant a Gallipoli.'A la mêmoire de l' activilê turquemor te en couches d' une route inachevée! Le 19108 vbataillon de Chasseurs- a- pied éploré." 6*

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 153