85 's morgens na de landing was er bij het 2de regiment Zoua- ven geen enkele choleralijder meer. Dien zelfden dag den 15den Septemberbespeurde men voor de voorpostenbij het zoeken naar hout en drinkwater, een groot Russisch dorp welks bewoners gevlugt waren. Toen prins Napoleon hiervan ondcrrigt wasbegaf hij er zich onmiddellijk heen met den kolonel van het 2de regiment Zouaven en een de tachement. Bij het dorp bevond zich een kasteeldat nog niet voltooid was, en aan een kolonel der keizerlijke Rus sische garde behoorde. Deze had zijne woning 's nachts verlaten en zijn intendant met eenige bedienden achter gelaten; de intendant stelde dadelijk de woning met alles wat zij bevatte, in handen der Franschen. Uit den toestand der vertrekken bleek duidelijkhoe overhaast de bezitters van het kasteel vertrokken waren. Eene piano van Erard, met allerlei Fransche en Duitsche muzijkstukken bedekt, was open gebleven voor eene glazen deurdie op een terras uitkwam; allerlei voorwerpen van weelde, die alleen aan beschaafde vrouwen konden toebehoord hebben, lagen in de kamer verspreid; een deel van de verzen van Lamartine lag op eene tafel opengeslagen. Dit een en ander deed vermoe den dat de heer des huizes en zijne vrouw welker por tretten aan den wand hingenzich met Frankrijk bezig hieldenterwijl op weinige schreden van hunne vorstelijke woning een Fransch leger landde. De soldaten, die uit het Russische dorp terugkeerden, kwamen op het bivouak terug met een in de Krim veel gebruikt wordend voertuig, waarin een hunner kamaraden gezeten was met eene tartaarsche vrouw naast zich die echter bleek te zijn een vet kalf, met vrouwenkleêren toe getakeld die zij in het dorp hadden gevonden. Dergelijke potsen kwamen bij de Zouaven dikwijls voor, en zij houden er veel van vooral als zij wat goeds hebben welen magtig te worden. Eenige dagen na den slag aan de Almakwamen zij op hunnen marsch naar Sebastopol door een rijk, door de inwoners verlaten dorp, welks tuinen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 157