kunnen gelooven onder liet publiek: Geen dressuur voor het examen! Geen bloot van buitenleeren en oafrigten,'' be paaldelijk met een oog op het examen en met verzuim van al het overige dal tot zedelijke, verstandelijke en ligchame- lijke ontwikkeling der jonge lieden bijdragen moet. Een jongen, wiens verstand, naar verhouding van zijn leeftijd, behoorlijk ontwikkeld is; die loont de vatbaarheid te hebben om iets te begrijpen dat hem uitgelegd wordt die blijken geeft dat hetgeen hij geleerd heeft zijn oordeel sleehts eenigzins gevormd heeft en niet alleen eene werktuigelijke tot niets dienende opeenstapeling van »lessen" is zal en moet slagen op hel Adspiranten-examen." Maar verschoont ons vooral van die arme slagtoffers eener verkeerde opvoedingswijze, die, vooral 'het jaar vóór het examen van den vroegen morgen lot den laten avond in de schoolboeken hebben zitten suffen. Die uitgeput naar ligchaam en ziel komen aanzetten hel hoofd letterlijk duizelende van repetition en repetition en nogmaals repeli- tiën lot de sluis éénmaal opengezet zijnde op bet schrikba rende examen er zulk een stortvloed van allerlei verbrokkelde kennis en verwarde denkbeelden er uit rolt dat men, zonder hel bijgewoond te hebben, zich bezwaarlijk zoo iels pijnlijks voorstellen kan. Als men echter bel programma van het examen nagaat kan zich iedereen overtuigep dat een Instituut of welke inrigling ook voor bet middelbaar onderwijs dat aan de eischen des tijds voldoet, bestin staat is den Adspirant van slechts zeer middelmaligen aanleg de vereischle kundigheden bij te brengen. Met één woord, bet is onze bepaalde meening, dat bel eene groole dwaasheid is op eene goede'school eene af zonderlijke afdeeling," of hoe men bet verkieze te noemen op te riglen voor hel altijd betrekkelijk geringe aantal Ad- spiranten voor de Militaire Akademic. Bij dit afzonderlijke

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 197