128 wien de opleiding der zonen van den deftigen middelstand toevertrouwd is. Met één woord, wij wenschten den onder wijzer van de middelbare school in de maatschappij op zijne plaats Ie zien zelf als lid van dien fatsoenlijken middel stand welken hij helpt opvoeden. l)it is thans nietof slechts zeer bij wijze van uitzonde ring het geval. Er is zoo weinig verleidelijks in den onder wijzersstand dat het in den regel slechts faute de mieux is als een jongeling uit den meer bemiddelden stand zich daar aan toewijdt. Wie dal doelheeft ook slechts treurige voor- uitzigten in bel begin. Als ondermeester eenmaal aan den gang ontbreekt er steeds veel aan zijne eigene kennis; slechts weinig tijd slechts weinig gelegenheid blijft hem over voor eigene vrije ontwikkeling. Gelukkig hij die de oogenblikken kan vinden om het vereischte aan te leeren voor de examina van den 2,lon of l9ta" rang, en voor die in de talen. Meestendeels is hij een autodidakt in vele vakken; iemand wiens vlijt en volharding men niet genoeg kan prij zen en die, als hij in de gelegenheid is aan het hoofd eener school te komen eindelijk welligt na vele jaren een onafhankelijk hestaan vindt. Daarentegen zijn er honderden die halfweg blijven steken, liet ontbreekt hun aan aanmoediging in het begin, aan hulp, aan tijd,en veelal, door overmaat van inspanning, door gebrek aan levensgenot, aan physieke krachten en energie om vooruit te blijven streven. Velen geheel afkeerig ge worden van het vak waaraan zij zich aanvankelijk toegewijd hebben zoeken de eerste de beste gelegenheid om op eene andere wijze een eerlijk stuk brood te verdienen. Sommigen zijn er ook die eene plaatsing zoeken te ver krijgen op een Gymnasium maar ook daar is hunne betrek king slechts eene halve positie. Zij kunnen nooit aan het hoofd komen eener inrigting waar de wet eischt dat een gepromoveerde het Rectoraat het Conrecloraat en de meest

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 200