de vreemde (alen en andere middelen die te baal genomen worden om eene goede taxatie te verkrijgen. Bij hel examen worden nu de volgende vakken getaxeerd: RekenkunstEvenredigheden Maten en Gewiglen, Stelkunst, Meetkunst verdere Wisk. vakken (niet vereischt die alleen in aanmerking komen als er concurrentie bestaat en 2 Ad- spiranten in de vereischle vakken volmaakt gelijk staan). Aardrijkskunde, Geschiedenis, Neder landsch FranschHoog- duitsch (voor de dienst hier te lande) Engelsch (voor de koloniën). Verdere Letterkundige vakken (die even als die van de Wisk. slechts dan in aanmerking komen als 2 Adspi- ranten, wat de vereischle vakken betreft, volmaakt gelijk staan.) Wij hebben dan tien vereischle vakken in ieder van welke de Adspirant minstens 6 punten moet halen om te voldoen. 60 punten is dus het geringste aantal dat voldoende is. Die de laatste stond dit jaar op de lijst na de rangschik king heeft er 12, zegge twaalf, behaald. De eerste van allen, 114. Zeer vele der geplaatsten hadden tusschen de 60 en 70 punten. 80 en daarboven veel minder. Van de afgewezenen zeer vele tusschen de 40 en SO. Onder de 40, steeds dalende tot 12, waren er niet minder dan 21. De heer van Woelderen wenschle dal op eene dergelijke wijze de taxatie plaats had op de scholen door de onder wijzers en dat die taxatie vóór hel examen aan de Com missie overgelegd werd. Dit kunnen wij niet, wat de mededeeling aan de Commissie betreft goedkeuren. De Commissie moet geheel onpartijdig en onbevooroordeeld blij ven. Het zou zeer moeijelijk zijn zich niet meer of minder te laten influenceren door eene dergelijke opgave en daarbij eene bijna bovenmenschelijke inspanning voor den onder wijzer zijn om zelf heel onpartijdig in zijne opgaven te blijven. Wij hebben reeds een middel aangewezen waardoor hij gewaarborgd blijft voor miskenning. Hij zendc slechts vóór het afnemen van het examen zijner leerlingen aan een der

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 205