2 blik de handelingen van uitstekende veldheeren gade te slaan het waarom van die handelingen te onderzoeken en het geheim den behaalde zegepralen op te sporen. Be wonder Hannibal en CsesAii bij hunne onsterfelijke oorlogs daden; zie hoe de bekwaamheden en geestkracht van Maij- rits van Frederïk Hendrik, vooral van Willem III, van onzen vaderlandschen grond de Spaansche en Fransche dwingelandij hebben afgeweerd; huldig hel genie van een Frrderik wanneer hij zeven jaren langden wanhopigen kamp tegen zijne overmaglige vijanden weet vol te houden; maar, geef u aan die studie over, in later leeftijd, wan neer de beginselen der krijgswetenschap bij u tot meer vastheid en rijpheid zijn gekomen. Alles wisselt met den loop der tijden, en ook de kunst des oorlogs is dus veran derlijk; de wapens veranderen, de wijze van strijden wijzigt zich de zamcnstelling der legers is verschillend de krijgs- en staatkunde der volkeren blijven niet dezelfde; geen wonder dus, dat er in de verhalen der veldtochten van vroe gere eeuwen, soms gedeelten moeten voorkomen die ons duister blijven, andere die voor ons van minder belang zijn nog andere die ligtelijk valsche en onjuiste denkbeelden over de wijze van oorlogvoeren zouden kunnen geven. Dus, om maar één voorbeeld aan te halen, is het tijdvak van Frederïk II nog geene eeuw van ons verwijderden toch is de wijze van oorlogen sedert de dagen van dien Pruissi- schen vorst zoo zeer veranderd, dat de krijgsregelen die men aan den zevenjarigen of aan de Silezische oorlogen zou willen ontleenenligtelijk zonder eenige toepassing zouden kunnen blijven bij onze hedendaagsche oorlogen. De veldtochten van het tijdvak na de omwenteling van 1789, zijn het meeste geschikt om voor de toepassing der strategische regelen bestudeerd te worden; niet slechts om dat daarin de handelingen van uitstekende legerhoofden kunnen worden gadegeslagen; maar ook omdat men daaruit

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 74