kan loeren op welke wijze in onze dagen de legers marcheren, strijden, verpleegd worden, met andere woor den omdat men daaruit kan leerenop welke wijze, in onze dagen, de oorlog gevoerd wordt. Die waarheid in dachtig, zullen wij dan ook nu, tot toepassing der strategische regelen een der latere veldtochten behandelen en het is de veldtocht van 1814- in Frankrijk dien wij hiertoe uitgeko zen hebhen. Kort is deze veldtocht, maar de Krijgsgeschiedenis levert er weinige op die haar aan belangrijkheid overtreffen. Wij ontmoeten hier weer dien man, wiens invloed op alle latere gebeurtenissen onmiskenbaar isen wiens handelingen ten allen tijde het kenteeken van grootheid en onverganglijkheid met zich voeren. In alle veldtochten van Napoleon kan men den grooten meester in de krijgskunst herkennen, maar weinige waarin hij zich schitterender voordoet dan in dien van 1814. Aan bet hoofd eener zwakke legermagt en slecht geruggesteund door cene ontmoedigde en in partij schappen verdeelde natie, moet de Fransche Keizer hier weerstand bieden aan ontelbare scharen, die van alle zijden van Europa zijn toegestroomd om hem ten val te brengen. De strijdkrachten zijn zóo onevenredig, dat, voor de bond- genootenvooruitrukken overwinnen moet zijn; maar de herinnering aan Napoleon 's vroegere oorlogsfeiten en de schrik voor zijn grooten naam beletten hen zoo te hande len. Zij aarzelen, weifelen, verdeelen zich, begaan misslag op misslag, en geven zich bloot aan de geduchte aanvallen van hun tegenstander. Deze hervindt die kracht en snel heid, die hem in zijn eersten veldtocht (1796) zoo dikwijls ter overwinning hadden gevoerd: met zijn klein leger, met zijne jonge ongeoefende soldaten snelt hij van slagveld tot slag,veld, valt overal den verrasten vijand aan, en weet, door de geestdrift die hij bij de zijnen opwekt, hunne minderheid in getal bijna le doen vergelen. Er heeft eenc

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 75