4 worsteling1 plaats, waarvan de uitkomst nog geruimen tijd onzeker isen wanneer zij eindelijk met den val des Fran- schen Keizers besloten wordt dan is dit, omdat er een einde is aan alles, een perk aan alle buitengewone inspan ningen; dan is dit, omdat een leger dan alleen goed de verdediging van het vaderland kan blijven volhouden wan neer het ondersteund wordt door eene eendragtige tot op offeringen bereide natie; dan is dit, eindelijk, omdat het genie en de geestkracht van één mcnsch hoeveel omvattend men die ook moge onderstellentoch hare palen hebben en niet in staat zijn het onmogelijke mogelijk te maken. Bij de behandeling van dezen veldtocht zullen wij den gang volgen die, onzes inziens, de eenige doelmatige is om uit deze studie nuttige lessen en toepassingen te trekken. Wij zullen de aanleiding lot den oorlog, den toestand der weder- zydsche partijen vermelden de sterkte en zamenstelling hunner legers beschrijven den eigenaardigen geest dier legers en de bekwaamheden der aanvoerders; wij zullen een blik slaan op het tooneol des oorlogs, en onderzoeken welke voor- of nadeelen het opleverde voor den aanval en voor de verdediging; wij zullen trachten de operatie-plannen der beide partijen op te sporenen de doelmatigheid daarvan onderzoeken; en verder, den loop der gebeurtenissen na gaande, zullen wij oordeelen in hoever de verschillende handelingen, al dan niet, overeenkomstig zijn geweest met de ware beginselen der Krijgskunst. En wanneer wij hier van die beginselen spreken dan bedoelen wij geenszins die afgelrokkene waarhedenwelke hij de toepassing ieder oo- genhlik aan gewigtige wijzigingen onderhevig zijn; maar wij bedoelen die stelregels, welke men uit de juiste kennis van den toestand van zaken kan afleidenen wier waarheid men voor dal geval kan bewijzen. Bij de beoordeeling van de verschillende krijgshandelingen zullen wij ons altijd herinneren, dat dit alleen geschiedt,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 76