6 lenen de handelingen als uitvloeisels daarvan, ten volle be- {jr'jpt 5 en indien al zijne onpartijdigheid iets te wenschen over laat zoo is het toch zeker dat hij onovertrefbaar is in de scherpte en juistheid der oordeelvellingendie hij grondt op de door hem als waar aangenomene feiten. Zóó moet de Krijgsgeschiedenis, de Strategie, behandeld worden; maar wanneer men zoo als bij de nieuwere schrijversWil- ljsen alles tot lijnen hoeken en getallen wil terugbrengen en het zedelijk «ehalte der legers, de geestvermogens der aanvoerders, buiten tel laat, dan wordt de Strategie eene even drooge als onnutte studie. Het is aan de werkelijk heid, aan het leven, dat men kennis moet ontlccnengeens zins die in dorre regelen zoeken; en zeer waar zijn de woorden van den dichter van Faust? grav.theurer Frenndist alle Theorie fond grim des Lebens gold'ner Baum." Napoleon s magtdie door de overwinningen van dien ver overaar zich trapsgewijze had uitgebreid over het grootste gedeelte van Europahad eindelijk den hoogst en top bereikt, en bet jaar 1812 kan als haar keerpunt beschouwd worden. Een leger, in getal die scharen nabijkomende waarmede, in de oudheid, zich de Perzische koningen op het vrije Griekenland wierpen, en, meer nog dan door het getal, geducht door dapperheid, wapenroem, krijgsondervinding en door de groote bekwaamheid des aanvoerders dit leger was Rusland binnen gelrokken en tot de grijze hoofd stad der Tzaren doorgedrongen. Maar, daar wachtte dit leger de wreedste tegenspoeden eene geheele vernieling. Het vuur en het staal des vijands en, meer dan deze, ziekten, vermoeijenissenontbeeringen van allerlei aard, en de doo- dende woede eens strengen winters, tastten dit leger aan, dat uit zooveel vroegere veldtochten zegevierend was terug-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 78