7 gekomen. Duizenden en tienduizenden bedekten Rusland's ijsvelden met hunne lijken; er hadden tooneelen plaats van jammer en ellende, die geene pen kan beschrijvendie geene woorden kunnen afschilderen; en de nietige overblijfsels van dat leger, dat de bewondering en schrik der wereld had uitgemaaktkeerden terug als rampzalige vluchtelingen het voorwerp van den spot of het medelijden van diezelfde bevolkingen, die hen, weinig maanden vroeger, in al den trots des krijgers hadden zien doortrekken. Die krijgsrampeenig in de wereldgeschiedenisgaf den geduchtsten schok aan Napoleon s magt en had Luropa s be vrijding ten gevolge. De nadering der Russische legers was voor Duitschland het sein om op te staan en de wapenen op te vatten tegen de gehate onderdrukkers Vroegere tegenspoeden en nederlagen waren daar te wrekenjaren van vernedering en verguizing, die bij Germanics zonen de grootste verbittering, den gloeijendsten haat tegen Frankrijk hadden opgewekt. Indien immer oorlog nationaal was, dan is het wel de oorlog geweest, in 1813 door Duitschland tegen den Franschen Keizer aangevangen: hij ging niet van de vorsten uit, maar deze werden mede gesleept door den stroom van het algemeen gevoelen; en de Pruissische Koning die het eerst zijn volk te wapen riep, was slechts de tolk der gezindheid van dat volk. Weerklank vond die wapen kreet door geheel Duitschlandduizende vrijwilligers snel den van alle gedeelten des lands toe, om zich met geest drift in de rijen van hel Pruissische leger te scharen; de kunsten des vredes werden vaarwel gezegd; de geleerde verliet zijn stil studeervertrek voor het woelige kampde dichter wisselde de lier met het zwaard, liet was een groot en verheven schouwspel toen mpnop eens, eene diep ver nederde natie zich met moed zag verheffen, en, als door een tooverslag, een sterk en geoefend leger te voorschijn traddaar waar men niets dan onmagt en uitputting meende

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 79