9 Zulk eene recks van schitterende voordeelen moedigde de bondgenooten aan, om den loop hunner overwinningen voort tc zetten en hun vijand geheel ten val te brengen. Tc rcgt zagen zij in dat zoo lang Napoleon den schcpter bleef zwaaijen, hoezeer over een verzwakt rijk, hij altijd naar de herovering van het verlorene zoude streven en dus vroeg of laat weer gevaarlijk worden voor de rust en vrijheid van Europa. Er werd dus besloten tot den inval in Frankrijk. Laat ons nu alvorens aan het verhaal van dien inval te beginnen, den toenmaligen toestand van Frankrijk beschrij ven zien, welke voor- of nadeden dat land vond in zijne aardrijkskundige ligging, in het karakter zijner inwoners; opgeven, wat de strijdmiddelen waren waarover Napoleon kon beschikken, en door welke staalkundige omstandigheden de handelingen van dien gebieder werden begunstigd of bemoeijelijkt. Frankrijk is, sedert eeuwen, een der magligste stalen van Europa, een staat steeds hakende naar uitbreiding van magtnaar vergrooting van grondgebieden daardoor steeds dreigend en gevaarlijk voor het overige van Europa. De uitgestrektheid van het land, de eenheid die er tusschen de zamenstellende deelen bestaatde krijgshaftige aard des volksen andere omstandighedenhebben aan dit rijk een erkend overwigt op de naburige staten gegeven en veroor zaaktdat de meeste oorlogen die het gevoerd heeft, aan vallende oorlogen zijn geweest. Wanneer men in 1814 de geschiedenis der laatste eeuwen raadpleegde, dan vond men weinig voorbeelden dat vijandelijke legers op Frankrijk's grondgebied waren doorgedrongen; geene dat dit doordringen Frankrijk tot een nadeeligen vrede had genoodzaakt: in de laatste jaren van den Spaanschen Successie-oorlog braglen <i

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 81