11 gewesten binnen dringende oostelijke provinciën werden beschermd door den Rijn; maar wat zegt een stroom, hoe breed ook, wanneer de strijdmiddelen om dien te verdedigen onbeteekenend zijnZwitserland zou eene even onbetecke- nend bescherming zijn. In Italië kon Beauharnaisde onder koning van dat land eenigen tijd aan Frankrijk tol voor muur dienen; maar wèl te voorzien was het, dat hij niet lang de Oostenrijksche legers zou kunnen tegenhouden vooral niet wanneer Murat de koning van Napels, zich bij Oostenrijk aansloot. Eindelijk, in het zuiden, maakte Wel lington zich gereed om na de vrijvechling van het Spaansche Schiereiland met eene talrijke magt de Pyreneën over te trekken en den oorlog op Franschen bodem over te brengen. De vijanden waarmede Frankrijk in 1814 te worstelen had overtroffen in sterkte die welke het in 1795 aanrand den en de tegenstand dien het zou bieden was niet te ver gelijken bij den krachtigen tegenstand in dat laatste jaar door het schrikbewind daargesteld. Iloe gevierd ii\ onze dagen de naam van Napoleon ook moge zijn in Frankrijk en boe zeer men zich daar ook diets wil maken dat men altijd diezelfde dweepachlige gehechtheid voor dien veroveraar heeft gekoesterdzoo is dit echter eene geheel onjuiste voorstelling van den geest der vroegere jaren; en integendeel, uit alle narigten welke ons over die jaren zijn toegekomen, uit de getuigenissen der tijdgenoolen kan men ten duidelijkste opmaken dat de groole meerderheid der Fransche natie toen ter tijd wars was van Napoleon's bestuur, en naar verandering van regering haakte. Het leger, ja, was hem met blinde verknochtheid toegedaan maar dat leger, verzwakt door de veldtochten van 1812 en 1813, was onbeduidend en nietig, niet meer dan de scha duw van wat het vroeger was. Bij het overige der natie werden de zucht naar roem en de naijver op het handhaven van Frankrijks onafhankelijkheid geheel en al opgewogen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 83