12 door den afkeer van die onophoudelijke oorlogen waarin Na poleon de natie had gewikkeld oorlogen wier einde niet le voorzien was, die de schatten en het bloed des volks uit putten, en wier last, gelorscht zoo lang zij door zege pralen waren vergezeld ondraaglijk werd nu nederlaag op nederlaag de 1 ransche wapenen trof. Die afkeer van Napoleon's vervoeringszucht deed zich ten duidelijkste opmerken, toen de Wetgevende Vergadering, bijeengeroepen om maatregelen te heramen tol afwering van het dreigende gevaar den Keizer voor het eerst eene scherpe berispende taal deed hoorenen aandrong op uitbreiding van de vrijheden des volks. Dwaze, misdadige handeling, die twcedragt moest verwekken op hel oogenblik dat de grootste eendragt zoo volstrekt noodzakelijk was Lafheid om het uur van tegenspoed af te wachten tot het doen hooren van harde waarheden terwijl men vroeger aan den gelukkigen veroveraar niets dan vleijerijen besteedde! Napoleon, wel inziende dat die staatsvergadering belemmerend voor zijne handelingen zou worden, haastte zich haar le ontbinden, en zijne verontwaardiging over haar gedrag uitte zich in de scherpste bewoordingen: »Uwe taal heeft meer kwaad ge daan dan twee verloren veldslagen. Constitution vragen op het oogenblik dal de vijand aan de grenzen staal! Gij wilt, mogelijk, van mij een Lodewijk XVI maken; maar vergis u niet: ik hen eer de vertegenwoordiger van Frankrijk dan gij die u zoo noemt; ik heb de zorg voor de eer en onafhankelijkheid des lands op mij genomen; en veel liever word ik weer vergelen burger, dan een vorst te zijn die niets le zeggen heeft De fiere woorden de uitdrukking van kracht en zelfver trouwen dienden echter om de vijanden des keizers te ver meerderen men begon van willekeur, van dwingelandij te spreken en in de leden der Wetgevende Vergadering, door hem dus bejegend, vrienden en voorstanders der vrijheid te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 84