15 zien. Listige staatsdienaren die uit gekrenkte eerzucht den keizer persoonlijk vijandig waren die in de dagen van voor spoed dien wrok zorgvuldig hadden welen te verbergen, maak ten nu gebruik van dezen toestand van zaken om door onver moeide kuiperijen hem overal tegenstanders en vijanden tc verwekken. De aanhangers van den ouden vorstenstam der Bourbons begonnen het hoofd meer op te steken en namen met eiken dag toe in getal en in stoutheid; overal, in alle standen, tot in het leger toe, poogden zij volgelingen aan te werven, den trouw aan Napoleon te doen wankelen, en eene nieuwe regering als zeer aanstaande te voorspellen. Het staatsgebouw werd van binnen ondermijnd op hetzelfde oogenblik dat, van buiten, de vijandelijke stormram met onverpoosde slagen daarop beukte. Men moet op dien staatkundigen toestand van Frankrijk wel acht slaan wil men zich de strategische handelingen der heide partijen verklaren. Ware het een gewone oorlog ge weest waarbij Napoleon te strijden had legen vijanden die wel de verzwakking zijner magt maar geenszins zijne geheele omverwerping beoogden ware Frankrijk niet door partij schappen verdeeld geweest maar had hel zich eendragtig onder de banieren des keizers geschaard, dan had deze aan zijne handelingen eene vrijheid kunnen geven die hem nu was ontzegd; dan had het tegenhouden, verzwakken en slaan der vijandelijke legers zijn eenig doel uitgemaakt, terwijl hij nu bovendien ook bedacht moest zijn op het beschermen en behouden van Frankrijk's hoofdstad. In de beginselen der Strategie hebben wij door menigvul dige voorbeelden uit de latere oorlogenaangetoonddat het verlies der hoofdstad voor een land wel een nadeel daar- steltmaar in bet algemeen geen beslissend nadeel geen nadeel dat dadelijk noodzaakt lot bet aannemen van den vrede. Dit is, in hel algemeenwaar; maar hier, in het bijzondere geval moest bet nemen van Parijswel degelijk voor Na.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 85