16 bedreigd werd door liet Napolilaansche leger. Murat wiens rampzalige dood belet hem te streng te beoordeelen, maar van wien de geschiedenis toch moet zeggendat hem alle vastheid van karakter ontbrak, Murat had zich, om zijn troon te behouden van Napoleon's zijde afgekeerd en was tot de bondgenooten overgegaan. Die* afval liet niet toe, op eene langdurige verdediging in noordelijk Italië te reke nen men moest er dus staüt op maken om weldra van die zijde den vijand op Fransch grondgebied te zien ver schijnen; maar, door den grooten afstand waarop hij zich van de hoofdstad bevondwas diens komst ook aan die grens minder gevaarlijk. Zelfs onder de gelukkigste omstandig heden zoude er nog een geruime lijd verloopenvoordat de Oostenrijksche legers, die door het noorden van Italië heen rukten, zich met Wellington's magt zonden kunnen vereenigen. Op de overige grenzen, van Zwitserland tot aan de Noord zee, werd Frankrijk meer bedreigd; hier was het, dat de hoofdmassa's des vijands stondenhier hadden de gewig- ligste, de beslissendste operatiën plaats; en het zijn ook de krijgsverrigtingen hier, welke wij tot onderwerp onzer stu die zullen nemen, terwijl wij van wat op andere krijgs- looncelen plaats had, slechts met een enkel woord zullen gewagen, in zoo ver dit invloed heeft gehad op de hoofd- operatiën. De beide uiteinden der hier opgegevene grenzen waren beschermd, hoewel meer schijnbaar dan wezenlijk, door Zwit serland en door de Nederlanden. Zwitserland was onzijdig; maar wie waarborgde, dat de bondgenooten die onzijdig heid zouden eerbiedigen, wanneer zij er voordeel in za gen om haar te overtreden in Napoleon's vroegere hande lingen zou het hun aan geen voorbeelden ontbreken om zulk een gedrag te verontschuldigen. Holland is een land, dat, door zijne groolc rivieren en onderwaterzetlingengemak-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 88