17 k cl Ij k is te verdedigen-, maar hiertoe behoort een genoeg zaam sterk leger, of de medewerking der bevolking; beide ontbraken aan Frankrijk: de Fransche krijgsmagt in de IIol- landsche gewesten was geringen de bevolking gereed tot opstand. De Nederlanden waren dus hier een zwakke voor inuur voor Frankrijk, en zouden de bondgenooten niet beletten om in de noordelijke gewesten van dat rijk door te dringen en van daar Parijs te naderen. Aan de oostzijde beeft Frankrijk, in rivieren, gebergten en bosscbensterke verdedigingslijnen, die, wanneer bet verschil in strijdkrachten niet te groot is, het een Fransch leger niet moeijelijk maken den inval eens vijands te weer staan. Een Duitsch leger dat van de zijde van Franken land of Baden, Frankrijk wil binnenrukken, ontmoet, op de 80 a 100 uren lange lijn, die bet af moet leggen om Parijs te bereikenverschillende groote terreinafscheidingende Rijn, de Sarrede Meurlhe de Moezel, de Maas, bet Vogesische gebergte, de Ardennen en het boseh van Ar- gonne. Laat onskortelijkde sterkte dier verdedigings lijnen in overzicht nemen. De Rijn, een van Europa's hoofdslroomen maakte toen, van Bazel tot Nijmegen, de grensscheiding tusschen Frankrijk en Duilschland uiten scheen voor beide landen eene sterke verdedigingslijn daar te stellen. De breedte dezer rivier wisselt zeer af, daar zij, in de nabijheid van Bazel, nog geen 500 el bedraagten op andere punten meer dan een kwartier uur gaans isde menigvuldige eilanden daaronder begrepenwaarmede deze stroom is bezaaid. De aanwezig- beid van groote vestingenzoo als Straatsburg en Mainz begunstigde bier, voor de Franschen de verdediging eener rivier, die, nergens vaste bruggen en overal eene groote diepte en stroomsnelheid hebbendevoor een leger den over gang bezwaarlijk maakte. De Sarrezes a acht uren westelijk van Straatsburg uit

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 89