21 legen een aanval van de zijde van Zwitserland moesten verzekeren; en een groot aantal sterke steden in de zui delijke en noordelijke Nederlanden bestemd waren den vijand langen tijd op te houden. Weinige stalen die over zulk een uitgebreid stelsel van vestingen konden beschikken als Frankrijk. De veldtocht van 181 4 beeft echter, overtuigend, de on waarde, hel nadeelige van die vestingen aangetoond: de legers der bondgenooten zijn ze voorbij getrokkenzonder er zich een oogenblik door te laten ophouden en de troe pen tot bezetting en verdediging dier vestingen gebruikt zijn zonder invloed gebleven op den loop der operaliën. Mogelijkis de oude stelregel adat de vestingen de sterkte van een slaat zijn," nooit zoo krachtig tegengesproken ge worden als door de gebeurtenissen van 1814. ïn de beginselen der Strategie hebben wij dit onderwerp reeds behandeld en aangetoond hoe nadeclig boe verderfe lijk een te groot aantal vestingen kan zijn; en bij de rede neeringen, hierbij gebezigd, hebben wij voornamelijk het oog gehad op sterke steden zoo als de meeste Fransche vestingen waren, zonder onderlinge gemeenschap, gemak kelijk geheel in te sluiten, den vijand niet noodzakende ze aan te vallenen onfeilbaar genomen wanneer bij dien aan val doet met genoegzame middelen. Welk eene looverkracht schrijft men toch aan zulke vestingen loe, om zich voor te stellen dat men daarmede de grens van een land afsluit! Dit zon dan alleen waar kunnen zijn, wanneer de vijande lijke legers onder het geschut dier vestingen voorbij moesten trekken. Maar, zoo als de ligging was der sterke sleden van Frankrijkwas bet hersenschimmig om zich voor te stellendat de vijandelijke legers zich daardoor zouden laten opbonden, en de dwaze handelingen van York en Foburg, in den veldtocht van 1793 herhalen. Zulk een stelsel van vestingen is zeer voordeelig voor

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 93