24 Mortier, aan de zijde van Zwitserland, met 12,000 man; Victor, aan den Boven-Rijn met 14,000 man; Marmont[ aan den Midden-Rijn, van Coblentz lot Landaumet 20,000 man; Net in Lotharingen, te Nancy en Thionvillemet 10,000 man, Te zamen 130,000 man. Bovendien moest Augereau te Lyon een leger organiseeren om den uit Italië opdagenden vijand legen te houden. Dit leger bestond echter nog maar op het papier: 1000 man waren bij de dépots aangekomen om de kern van die magl uit te makendie voor het overige uit nationale gardes moest worden zamengesteld. Ziedaar, nagenoegde krijgsmagt waarover de Fransche Keizer kon beschikken. Wel werd zij in den loop van den veldtochtversterkt door troepen van het leger ven Spanje en door nieuwe ligtingen; maar hier stond tegenover, de verzwakking ondergaan door het verlies op de slagvelden, door de zieken, door het achterlaten van bezettingen in som mige vestingen. Wij zullen telkens opgeven de sterkte der magt die werkelijk op het slagveld is verschenen en mer ken nu alleen aan, dat het stellig zeker is, dat het Fransche leger nooit sterker is geweest dan de hier opgegevene getallen. Was het Fransche leger zwak in getalhet vergoedde die zwakheid niet door de militaire waarde der troepen die het zamenslelden. Integendeel, uit alle berigten blijkt dat het leger ven 1814 een krijtend contrast maakte met de vroegere legers ven Napoleon, en dat hel, door de nood lottige veldtochten van 1812 en 1813, de oefening, orde en geestdrift van vroegere jaren verloren had. Treurig is de schets die door Fransche schrijvers wordt gegeven van het toenmalige leger: zwakheid en moedeloos heid der troepen gebrek aan materieel wanorde in het be heer infanterie zonder kracht of snelheid bij de kavalerie wat er aan paarden en manschappen is overgeblevenuit geput van vermoeijenis; de artillerievroeger zoo vermaard

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 96