27 had geduurd. Zoo als nu de zaken zich toedroegen bleef die volkswapening zonder beduidenden invloed op den loop des oorlogs; en moest Napoleon's zwak leger, alleen en zonder hulp, de sterke magten des vijands weerstaan. Verschillend wordt die magt der bondgenooten opgegeven en moeijelijk is het daaruit de waarheid op te sporen. Laat ons echter aanmerkendat het uit alles blijkt dat er eene ontzettende overmagt aan de zijde der bondgenooten was, en dat daarwaar zoo reusachtige massa's in bet strijdperk treden, de meerdere of mindere sterkte van een tienduizend man weinig afdoet. Overdreven is de opsomming in Vau- uoNcounTwanneer hij, alle legers der bondgenooten te za- men tellende, tot bet besluit komt, dat Frankrijk door bijna een millioen soldaten werd aangevallen; maai de op gave van de sterkte der bondgenooten die bij een ander Fransch schrijver (Koen) voorkomt, is stellig niet te boog, is den kelijk te laag; ten minste, bij een Russisch schrijver (Da- nilewsky) vindt men eene veel hoogere opgave. Wij zullen ons aan de opgave van Koch houden omdat zij hel uit voerigste is. De legermagt der bondgenooten was in drie legers gesplitst het hoofdleger onder den Prins van Sciiwarzenberg bet Si- lezische leger onder den Veldmaarschalk Blucher; en bet leger van hel noordenonder den Kroonprins van Zweden. Zie hier nu, volgens Koen, de zamenstelling en sterkte dier drie legers. liet Hoofdleger bestond uit: Twee Oostenrijksche ligte divisiën Bocna en Moritz von Lichtenstein die eene soort van voorhoede uitmaakten en te zamen 10 balaillons en 48 eskadrons (11,000 man), met 40 stukken geschut, telden. Zes legerkorpsen het le, Collouedo, (Oostenrijkers), 27 balaillons, 12 eska drons (IS,000), met 64 stukken;

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1860 | | pagina 99