35 dig zag ik ook vóór mij infanterie, die op marsch was; ik trachtte uit de spraak en den tongval der manschappen op te maken van welken landaard zij waren en ziedaar het waren Pruissen. Ik vernam van hendat het korps niet naar Ealtenborn marscheren maar bij Eckmannsdorfnog eene halve mijl aan deze zijde halt maken zou. Het was mij een zeer behagelijk gevoel dat ik mij thans met mijne depêche bij den grooten hoop bevond. Met het aanbreken van den dag kwam ik te Eckmannsdorf aanalwaar ik de troepen bedekt vond opgesteld. »Toen ik den generaal Bülow mijn rapport maakte was hij zeer misnoegd op den Kroonprins dat hij den generaal von Borstell nog te Kröppstadtvoor Wittenbergterug hield, en dat hij nog aarzelde hem dadelijk met het overige leger te volgen. sMen zag den generaal Tauentzien op de hoogten voor Ju- terbogkde vijand stond bij Seehausen en Naundorff, tus- sehen Zaltna en Juterbogkongeveer eene mijl van ons ver wijderd. Hij scheen onze tegenwoordigheid nog niet te ver moeden en stelde zich omstreeks zeven uur in den morgen legen Tauentzien in beweging. De generaal Bülow besloot hierop bij het eerste kanonschot dat legen den generaal Tauentzien viel dadelijk op te breken en den vijand in de linker flank aan te vallen. Toen de generaal Tauent zien den vijand met overmagt tegen zich zag oprukken liet hij den generaal Bülow zeggen dat hij zich niet staande zou kunnen houden als deze hem niet te hulp kwam. De generaal Bülow liet hem hiervan de verzekering overbren gen, met de aanwijzing om, als zijne stelling onhoudbaar werd refttsaan te houden en zich aan hem aan te sluiten Alles was thans gereed om af te marscheren, en wachtte op het eerste kanonschot. Met klokslag van elven werd dit gelost, en het korps stelde zich dadelijk in beweging. De U

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 101