36 generaal Bülow gelastte mij hierop een berigt hiervan aan den Kroonprins op te stellen en daarbij nogmaals nadruk kelijk op het zenden van den generaal von Borstell aan te dringen. Ik bediende mij hiertoe van een blaadje perka ment waarvan ik er eenige in mijne brieventasch los bij mij droeg. De generaal Bülow onderteekendeen ik voegde er voorzigtigheidshalve nog het adres bij: son Altesse le Prince royal de Suède a Marzahnealwaar de Kroon prins zich wilde ophouden. a Zonder dezen maatregel had er een groot misverstand kunnen ontstaan. Toen ik den onder-officierdie als or donnans dienst deed het berigt overgegeven had herhaalde ik hemtoen hij wegreednog eens den naam d Marzahne Het toeval wilde dat de onder-officier in plaats van Mar zahne «naar Zahne" verstond, en er maar op los reed. Hij zou hier onfeilbaar in handen van de Franschen zijn gevallen als hij niet gelukkigerwijze een houtvester ont moet haddie uit hel adres op het blaadje het misver stand begreepen hem teregtwees. Men ziet hieruithoe ligt er een misverstand ontstaaten dat men niet voorzigtig genoeg te werk kan gaan. Bijna op hetzelfde oogenblik dat wij het eerste kanon schot vernamen kwam er een veldjager uil het hoofdkwar tier van Blüciieu aandie het berigt overbragt van de op den 26alun Augustus aan de Kalzbach behaalde roemrijke over winning. Het laat zich denken dat die blijde boodschap dadelijk aan de troepen werd medegedeeld. Deze werden daardoor zeer opgewonden en er werd een daverend hoerah aan de overwinnende wapenbroeders en den held Blüciieu gebragt. Met nieuwen moed gingen de troepen thans het werk \an den dag, dat nog komen moest, te gemoet. «Hoe meer wij het kanongedonder naderden, hoe meer wij onze schreden bespoedigden. De generaal Bülow wilde

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 102