59 kavallerie van de brigade van den generaal von Manteuffel werd de vijand op alle punten op de vlugl gedreven en eene volkomene overwinning bevochten. »In dit schoon oogenblik bad ik spoedig werkeloos hebben moeten blijven, omdat mijn paard geheel uitgeput was, zoo de prins van IIessen-Hombürg mij niet een van de zijnen had gegeven. Deze slag was voor onze landweer en onze nieuw verzamelde troepen eigenlijk de vuurproefwant bij Grosz- Beeren had de regen bet geweervuur grootendeels tot zwij gen gebragt. Zij hebben deze proef als dappere soldaten en mannen van eer bestaan en zijn bij hunne oudere kama raden volstrekt niet achtergebleven. In dezen slag veroor zaakte ons de hevigeaanhoudende winddie ons onop houdelijk zand en stof in het aangezigt joeg, veel overlast. »Er had een wonderlijk voorval plaats in den slag. Wij werden eensklaps omringd door een zwerm Poolsche lan siers die door eene charge van onze kavallerie uiteenge jaagd door het stof en den kruiddamp aan het dwalen ge bragt tusschen onze infanterie geraakt waren alwaar zich ook juist de kommanderende generaal bevond en zich nu een uitweg zochten te banen. Er ontstond weldra eene be paalde jagt op deze lansiers, die zich met hunne lansen, die zij met groote bedrevenheid voerden wanhopig verdedig den weinigen konden echter ontsnappen en die zich niet overgaven werden afgemaakt. De kommanderende gene raal en wij die hem vergezelden bevonden ons in een zeer eigenaardigen toestandgeenszins op een gevecht met de lans ingerigt moesten wij in het eerste, het beste carré vlugten totdal wij van hen bevrijd waren. De overwinning, waardoor Berlijn ten tweeden male ge red werd had ons zware offers gekost. Naar de officieele berigten waren van het korps van von Bülow 2officieren gesneuveld en 180 gewond, terwijl het verlies aan onder-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 105