42 ondervonden hoe de soldaat tot een tijger kan ontaarden. O gij die uit ijdelen dorst naar roem en strijdlust naar den oorlog wenschtals gij maar eerst eens de ellende en de verwoestingen hebt bijgewoonddie hij over de menschen en de landen brengt, zult gij spoedig inzien, hoe ligtzin- nig uw verlangen was! De oorlog is op zich zeiven een vergrijp tegen de menschheid en slechts daarwaar het hoogste goed op het spel staat, is hij regtvaardig, ja, waar het eene heilige zaak geldt noodzakelijk. «Blüciier die door zijne krachtige medewerking onloochen baar veel tot het winnen van den slag had bijgedragen werd door den Koning tol generaal-veldmaarschalk verheven. Het volk gaf hem den zeer gepasten naam Maarschalk Voor waarts." Ridderordeneereteekens en bevorderingen werden uitgedeeld onder alle rangen. Mij gewerd hij deze gelegenheid de 4de klasse der Russische orde van St. George en de Zwaard orde van Zweden. »Ik had onder de gesneuvelden vele vrienden en beken den te betreuren het is zoo hardals men een geliefden vriend voor zijne oogen ziet vallen. Zoo ging het mij bij Leipzig met een mijner vrienden dien ik hoogachtte, den landraad von Oertzen die vrijwillig, als majoor, den oorlog in het gevolg van den generaal Bi'u.ow bijwoonde. Juist terwijl ik met hem sprak, trof hem een kanonkogel aan den linker schouder, en hij stortte van het paard, zonder een leeken van leven te geven zijn dood mogt met regt schoon en benijdenswaard genoemd worden. Op hetzelfde tijdstip verloor ik een anderen vriend den luitenant-kolonel von Gleiszenrfrg kommandant van een balaillon fusiliers die op het slagveld doodelijk gewond werd. Ik was in de gelegenheid hem naar de meest nabijzijnde ambulance te brengen maar hij was niet meer te redden en gaf spoe dig den geest."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 108