44 warenwij gaven dan ook onbewimpeld onze afkeuring te kennen over de handelwijze van den admiraal die een ge boren Hollander was.'' De verovering van Arnhem ging met veel bloedvergieten gepaard. Na eene beschrijving der toenmalige gesteldheid van het terrein rondom Arnhem en van zijne vestingwerken, die wij niet zullen overnemen zegt von Reiche daaromtrent B Ten negen uur waren de aanvalskolonnes op het bosch- rijke terrein bij de Zypcnoord-oostwaarts van Arnhem ver- eenigd. Een digte nevel bedekte de omstreken, en liet niet toe vrienden van vijanden te onderscheiden het blik semen der geweerschoten die er gewisseld werden als de vijandelijke verkennings-patrouilles te digt bij onze voor posten kwamen was het eenigewat ons van de nabijheid des vijands onderrigtte. Toen de nevel optrok, en de zon doorbrak verkondigde Arnhem's klokkenspel het elfde uur. Dit was het teeken tot den aanval. »Onze troepen vielen op alle punten te gelijk aan met die onverschrokkenheid die hun tot cene tweede natuur was geworden en hun geen acht deed slaan op het vuur der vijandelijke vuurmonden. De strijd om het bezit van een retranchement voor de Rijnpoort was hel hevigstmen bood er hardnekkig wederstand en de aanval moest dik wijls vernieuwd worden. Toen onze troepen zich zelfs reeds in de gracht bevonden, wilde het hun, in weerwil van alle inspanning maar niet gelukken op de borstwering vasten voet te krijgen. Ik zag een enkelen Franschen gre nadier eene vieille moustache die met de bajonet regts en links iedereen die de borstwering reeds beklommen had en boven meende te zijn weder in de gracht stiet en wist af te weren. Deze dappere soldaat verdiende wezenlijk be wondering, en toonde, wat tegenwoordigheid van geest en behendigheid gepaard aan ligchaamskracht en doodsver achting bij zulke gelegenheden vermogen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 110