u 4o iDe uitslag was werkelijk twijfelachtig; onze manschap pen waren uitgeput, en schenen het op te geven. Op dit oogenblik gelukte het cene der aanvalskolonnes het retran- chement van de linker zijde binnen te dringen de vijand die thans in de flanken en den rug werd aangevallen nam hierop in de grootste wanorde de vlugten zocht de brug over den Rijn te- bereiken. Nadat het retranchement nu genomen wasdrong men zonder verwijl op de Rijnpoort aan die met geweld geopend werd terwijl men zich van de brug over den Rijn meester maakte. Wat van de be zetting niet ontkwam werd gevangen genomen of neder- gestooten. Zij telde 700 man dooden en gewonden de ge neraal St. Marie, officieren en ruim 1000 man werden gevangen genomen, terwijl wij ons ook van stukken ge schut meester maakten. De over de brug gevlugte troepen werden langs den weg naar Nijmegen tot aan de Linge ver volgd de nacht maakte een einde aan de vervolging. »Dit roemvol wapenfeitdal in de krijgsgeschiedenis steeds eene eervolle plaats zal innemen moest helaas bezoedeld worden. Het lot dat eene door bestorming veroverde stad treft, is gewoonlijk zeer droevig: de door de hitte van het gevecht opgewonden soldaat komt er bij het binnen dringen maar al te ligt toe de veroverde stad als zijn zuur verworven eigendom te beschouwen en zich aan allerlei ge weldenarijen en uitspattingen over te gevenhet is olie in het vuur gegoten, als men hem door het uitdeelen van geestrijke dranken tot bedaren wil brengen. d De inwoners waren zeer verontrust en beangst geworden men zag de deuren en vensters van bijna alle huizen geslo ten. Ik reed vergezeld van een adjudant van den generaal Kraft door eene straat naar de markttoen eensklaps uit een huis twee jonge damesdoor dronken soldaten vervolgd in vertwijfeling naar ons toesnelden onze knieën omvallen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 111