46 en ons smeekten om Cods wil in haar huis onzen intrek te nemen en hare oude moeder te redden. Wij konden haar slechts geruststellen door haren wensch op te volgen. Wij werden met beleefdheden overladenen herhaaldelijk hare redders genoemd. Behalve vele andere wanbedrijven had ook het volgende betreurenswaardige voorval plaats. Een gewezen Ilollandsch officier waagde zich aan het bidden en smeeken der zijnen geen gehoor gevendeop straal met de woorden dat hij oud militair was en wel met soldaten wist om te gaan. Op hetzelfde oogenblik komt een beschonken soldaat op hem af, en eischt zijn horologie. Hij weigert het te geven, en de soldaat stoot hem met de bajonet neder." Na de verovering van Arnhem verplaatste von Bülow den 4sten December zijn hoofdkwartier naar Utrecht dat de ge neraal Molitor juist verlaten had daar hij over naauwelijks 12,000 man kon beschikken zag hij zich genoodzaakt zijne aanvallende bewegingen voorloopig te staken. Den 12'le" De cember werden de vestingen Breda en Geertruidenberg bezet door de troepen van den majoor Colomb en den Russischen partijganger Benkendorff waarop Bülow in weerwil van het ongunstige jaargetijde, besloot, het offensieve te herne men en met zijne hoofdmagt de Waal over te trekken. Daar de vijand Gorcum en Nijmegen nog bezet hield zocht men een overgangspunt tusschen deze vestingenen men koos daarvoor Bommeldathoewel nog door de Franschen bezet niet zoo sterk was als de beide eerstgenoemde ves tingen. Nadat de Pruissen reeds de noodige maatregelen ge nomen hadden om de stad aan te vallenbleek hunin den morgen van den 14den December, toen de aanval plaats zou grijpen, dal de Franschen haar hadden ontruimd, waarop Bülow er zijn hoofdkwartier vestigde. »De bezetting van Gorcumzegt von Reiche «zocht ons

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 112