47 door herhaalde uitvallen het bezit van den Bommelenoaard moeijelijk te maken, waarin zij niet zeer gelukkig was; de plattelands-bewoners werden er echter zeer door gekweld en stonden veel angst en schrik uit. Wij zochten hen aan te wakkeren door het denkbeelddat zij hun eigen haard verdedigen en met ons gemeene zaak maken moesten dan hoe welgezind zij ook waren dit scheen toch niet regt weer klank bij hen te vindenen over 't algemeen scheen men met de vrijwillige volkswapening nog niet veel voortgang te maken. »ïen einde hierin te voorzien, kwam het erop aan hunne eerzucht op te wekken. Ik hield het er voor, dat het uit bazuinen van zaken die den nationalen trots streelden al waren die dan ook verdicht in dat opzigt wel veel uit werking zou hebben. Ik sloeg ten dien einde aan den gene raal Bülow voor, bij de eerstvolgende gelegenheid een ar tikel in de kourant te laten zetten waarin de dappere en vrijwillige medewerking der Hollandsche landlieden uit de dorpen in den omtrek van Gorcum werd geroemd zoodat een uitval uil de vesting teruggeslagen en den vijand een belangrijk nadeel toegebragt was. De generaal Bülow was van dezelfde meening en na den eersten uitvaldien de bezetting van Gorcum weder deed kwam er een door mij op gesteld artikel in de LJtrechtsche kourantdat ook niet zonder uitwerking bleef. »De Franschen hadden intusschen aanzienlijke versterkin gen bekomenen trokken gedurig meer troepen om Ant werpen te zamen zoodat hunne strijdkrachten weldra 50,000 man beliepen terwijl het korps van Bülow door het be zetten van versterkte plaatsen aanhoudend verzwakt was. De generaal zag het gevaarlijke van zijn toestand in en er was werkelijk sprake van Breda en Geerlruidenberg te ontrui men en achter de Maas terug te trekken misschien zelfs

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 113