«Nadat Breda gelukkig ontzet was, moest het den gene raal Kraft zooveel te meer bevreemden dat hij zulks aan den generaal Bülow berigt hebbende in plaats van de verwachte loftuitingen niets dan verwijten ten antwoord kreegomdat hij onder begunstiging van den mist den vijand niet onop houdelijk vervolgd had. Wonderlijk toch juist die zware mist had den generaal Ivraft bewogen de vervolging niet verder voort te zetten." Men ziel, dat de schrijver niet schroomt de zaken die hij vermeldt, naauwkeurig te ontleden hij vermeldt zelfs onbe wimpeld waar het te pas komtde gebreken en ondeugden zijner landgenootcn welke onpartijdigheid de waarde van zijn werk zeer vergroot. Zoo zegt hij onder anderen aan het einde van de beschrijving van den veld logt van 1815 in de Nederlanden, omtrent den generaal Bülow: »De Hollandsche natie gaf den generaal Bülow bij zijn vertrek haren dank te kennen, dat hij haar van de vreemde overhccrsching had bevrijd. Men vereerde hem namelijk een rijk versierdengouden degen op welks gevest de namen der veroverde vestingen Arnhem, Doesburg, 's Hertogen bosch en Gorcum gegraveerd waren behalve nog ecne jaar- lijksche lijfrente van 1000 dukaten. De wensch van den ontvangerom die gekapitaliseerd te zien hetwelk tegen 5 pCt. 20,000 dukaten zou bedragen hebben gaf mij we der een bewijs hoe de mcnsch zoowel wat de eer als het geld betreftzelden tevreden is, ja zelfs, hoe meer hij krijgt, nog inhaliger wordt. Als men in dit opzigt een blik in het menschelijke hart slaat, hoezeer verdwijnt dan, hetgeen wij in het dagelijksch leven, grootheid noemen!" Het korps van den generaal Bülow rukte den 18llCn Fe- bruarij 1814 over de Fransche grenzen; het veroverde den 27»to" Fcbruarij de vesting Lagere, welker garnizoen kapilu- leerde, en was den 5,|t:n Maart zoo gelukkig lot de verovering

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 116