Si van Soissons mede te werken en daardoor iiet leger van Silezië, onder Blüciier van een volslagen ondergang te red den. Von Reiche beschrijft aldus deze belangrijke gebeurtenis. «Toen Blüciier in Februarij na zijne scheiding van bet groote leger van Bohemen onder Sciiwarzenberg van de Aubs over Sezanne, MonlmirailChateau-Thierry en Oulchy naar de Aisne trok om zich met Rülow en Winzingerode te vereenigen, was hij op dezen logt in verscheidene na- deelige gevechten met Napoleon gewikkeld geworden, die hem gevolgd was en hem zeer in het naauw bragt. Het leger van Sileziii had zware beproevingen te verduren en had op dezen marscli door dagclijksche gevechten de gron- delooze wegen en gebrek aan de noodzakelijkste behoeften ontzettend geleden. »In dezen toestand werd het tegen de Aisne gedrongen en daar Soissons nog in 's vijands handen wasbleef niets anders over dan den grootcn weg te verlaten, en zich in het aangezigt des vijands een anderen overgang over den stroom te ver schaffen en dien al vechtende en hardnekkig vervolgdte bewerkstelligen. Napoleon was wezenlijk op het punt, van den hoogsten nood tot de zegepraal over te gaan zoo niet Bülow daar geweest ware, en Soissons op het oogenblik bc- magligd had, toen de nood het meest drong, en iedereen voor Blüciier beefde. Het gebulder van hel geschut aan de overzijde der Aisne kwam ieder oogenblik nader onze be kommering voor Blücher steeg ten top. »Het bezit van Soissons was in dit bij uitstek gevaarvol oogenblik waarin misschien de uitslag van den geheelen veldlogt ja zelfs het lot van geheel Europa op het spel stond, van het grootste gewigt. Bülow was vast besloten het uiterste te wagen om Blüciier te helpen en te redden. Er werden stormladders aangevoerd, en de troepen rukten van den regler oever der Aisne tegen Soissons op, terwijl

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 117