02 Win zing erode volgens afspraak hetzelfde deed op den linker oever. vSoissons had eene bezetting van 1400 a 1600 man Poolsche troepen die onder de beste van het Fransche leger werden gerekend de generaal Moreaux was kommandant der stad. sVan heide zijden werden er batterijen opgesteld, en men begon de plaats te beschieten waarop de generaal Bülow een parlementair naar de stad zond om haar op te eischen. Toen deze aldaar aankwam had de generaal Winzingerode van zijne zijde reeds hetzelfde gedaan. Al was bij de aan komst van onzen parlementair de overgave van de plaats reeds vastgesteld zoo komt dezen toch de bepaalde ver dienste toe bewerkt te hebben dat de ontruiming der stad die volgens de overeenkomst met den Russischen parlemen tair eerst den volgenden dag moest plaats hebben reeds denzelfden dag, dat de kapitulatie gesloten werd, ge schiedde hetgeen zeer gewiglig was voor den overgang van het leger van Silezié over de Aisne. „Het moet Napoleon zeer getroffen hebben toen hij het leger van Sileziëdat hij reeds als vernield beschouwde, eensklaps door Soissons zag trekken. De handelwijze van den Franschen kommandant was ons ongetwijfeld even ver rassend als onverklaarbaar. Men bewilligde gaarne der be zetting met een gedeelte der artillerie den vrijen aftogt naar Villcrs-G.terets. Soissons werd bezet door 10,000 Russen van het korps van Langkron, onder bevel van den gene raal Rudschewitsch. De troepen waren ziglbaar verheugddat de kapitulatie hen van het bestormen der vesting onthief, daar zij het aan zulk eene onderneming verbonden gevaar kendendat hier nog zooveel te grooter wasdaar hun de aanval op het bruggenhoofd aan den regler oever der Aisne, het sterkste gedeelte der vesting zou ten deel gevallen zijn.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 118